Zabawy, gry, eksperymenty, bajki – to wszystko na warsztatach w Tanowie. Pod hasłem „Być jak Ronja, córka zbójnika” bawi i jednocześnie uczy się ponad 20 młodych osób z tego sołectwa. Zajęcia rozpoczęły się przed wakacjami.
Projekt prowadzi Fundacja „MAM DOM” ze Szczecina. Jak informują organizatorzy, jest on „o miłości do przyrody, ludzi i zabawy”. Ale też o emocjach w ogóle. Ważne to szczególnie w okresie pandemii.
– Ten czas zamknięcia w domach, bez bezpośrednich kontaktów z rówieśnikami, był na pewno bardzo trudny dla dzieci i młodzieży – mówi Joanna Kawałko z Fundacji „MAM DOM”. – Jest więc potrzeba porozmawiania także o emocjach.
Uczestnikami warsztatów są osoby w wieku od 6 do 13 lat. Dowiadują się, jak dbać o swoją formę fizyczną, emocjonalną i kontakty społeczne. Trenerzy przekonują i uświadamiają np., że „zabawa to poważna sprawa”. Albo, że na co dzień towarzyszą nam różne emocje, również gniew, złość – podpowiadają więc, jak je akceptować, jak sobie z nimi radzić. A właściwie to sami uczestnicy dochodzą do tego w trakcie odpowiednio zaplanowanych i poprowadzonych zajęć.
Scenariusz warsztatów został przygotowany na podstawie powieści Astrid Lindgren „Ronja, córka zbójnika”. Zajęcia w Tanowie prowadzą pedagodzy i trenerzy umiejętności społecznych.
Dominują oczywiście tematy związane z przyrodą i klimatem. Sprzyjają wyciszeniu, angażowaniu do wspólnego działania, kreatywności. W programie m.in. tworzenie: ogrodów ziołowych, indiańskiej strefy wyciszenia i relaksu w namiocie tipi, hoteli dla owadów, leśnej ścieżki zmysłów. Zaplanowano także zajęcia wyjazdowe: w Zalesiu (z warsztatami i ogniskiem), a także w stadninie koni w Bartoszewie. Ma być również konkurs plastyczny „Jestem eko”, a po nim wystawa w sklepie IKEA w Szczecinie.
Projekt dofinansowała IKEA Retail Sp. z o.o. – w ramach konkursu pn. „Zabawa to poważna sprawa”. Na zajęcia, tuż przed wakacjami, przedstawiciele tej firmy przybyli z upominkami dla najmłodszych.